Jak vybrat rybářskou váhu?

Který rybář si občas nezváží ulovenou rybu, hlavně když se mu povede nějaký opravdu pěkný úlovek. Váha řekne jasně, jakou měla ryba hmotnost, odhadované údaje nikdo nebere moc vážně, však se také nelze divit. Proto i k vodě stojí za to vzít s sebou vhodnou váhu, zejména pokud uloveným rybám dáváte svobodu a přitom byste kromě vzpomínky fotky a chtěli doopravdy vědět, kolik tedy skutečně ten váš mohykán vážil. Hmotnost ryb se dnes posuzuje stejně často jako jejich délka, která byla hlavním kritériem dříve.

KTEROU VÁHU SI VEZMEME K VODĚ?

Vycházejme z toho, jaké ryby budeme chytat, na lov lososovitých ryb nebo okounů se rozhodně nevypravíme s objemným vážícím sakem a mincířem do sto padesáti kilogramů. Na cílený lov sumců nebo na mořský rybolov v místech s výskytem velkých tresek by zase byla hloupost vybavit se váhou, určenou do deseti nebo pětadvaceti kilogramů.

Váhy a mincíře lze tedy rozdělit zhruba na tři kategorie podle toho, s jakou hmotností vážených ryb počítáme. Ty menší, určené pro vážení úlovků do deseti nebo patnácti kilogramů, můžeme s sebou nosit i na vycházkách kolem vody, primárně jsou určené pro lov menších ryb a dravců v běžných velikostech. Větší váhy (často ve spojení s vážící taškou nebo sakem využijeme hlavně při lovu trofejních kaprů a dalších velkých ryb, kdy zůstáváme na místě a hmotnost ani objem této výbavy nás nijak neomezuje. Jejich nosnost bývá plánována do dvaceti a ž třiceti kilogramů, záleží na konkrétním typu. Pro lov sumců a velkých mořských ryb využijeme speciální velké váhy, u nichž výrobce počítá až se zátěží od 100 do 150 kg. Ty jsou občas vybaveny i pevnou a stabilní skládací trojnožkou neboli tripodem, která nám umožní rybu pro vážení vhodně zavěsit. Jsou opatřeny pevným hákem a využijí je především specialisté na lov těch největších ryb. 

MINCÍŘE JSOU STÁLE POPULÁRNÍ

Jedním z nejpoužívanějších modelů rybářské váhy je takzvaný mincíř. Vážení sice nedokáže přesně určit nějaké ty gramy, ale pro rybářské účely plně vyhovuje. Deformací pružiny v těle přístroje dochází k vychýlení ručičky, jak by jeho princip popsal fyzik. 

Mincíř můžeme při vážení držet v ruce nebo jej zavěsit, zpravidla je v horní části opatřen k tomuto účelu určeným pevným očkem. Dodržujme vždy údaje o maximálním povoleném zatížení, tak se vyhneme případnému poškození váhy, vážení s mincířem je rychlé a nepotřebujeme žádné baterie. Pro šetrné vážení ryb je vhodná vážící taška nebo sak, rybu zvážíme i s „obalem“ a potom zvážíme tašku samotnou, odečteme od získaného prvního údaje a máme výslednou hmotnost úlovku. Speciální tašky, saky a přechovávací pytle bývají v horní části vybaveny pevnými nebo odnímatelnými tyčemi, na nichž jsou upevněna madla pro snadnější manipulaci s velkou rybou. Vždy je používejme s maximální možnou ohleduplností vůči rybám! 

DIGITÁLNÍ VÁHY

měří velmi přesně a spolehlivě, mají minimální hmotnost i rozměry a bývají vybaveny i dalšími šikovnými funkcemi. Dokáže například odečíst hmotnost tašky nebo saku, najdete na ní i nouzové světlo, teploměr (vodotěsné provedení umožňuje i změřit teplotu vody), automaticky se po několika minutách bez používání vypne, indikuje včas slábnoucí baterii (životnost baterie bývá až 500 hodin), umožňuje i požadovanou intenzitu podsvícení displeje, takže hmotnost můžete dokumentovat i na fotografii úlovku a dokáže často také uložit hmotnost vybraných úlovků. Nerezový hák z kvalitní oceli má dlouholetou životnost. 

Digitální váhy mají určitě v rybařině velkou budoucnost a přesná váha by ve vaší výbavě scházet jistě neměla, nikdy nevíte, kdy nadejde ten den, kdy právě vám se podaří úlovek, o kterém se bude ještě dlouho vyprávět. Maximální nosnost je vždy uvedena. Lze ji samozřejmě použít i ke zvážení jiných břemen. Pro digitální váhy pro vážení velkých ryb se samozřejmě také hodí skládací trojnožka, zvaná tripod, nemusíte pak hledat vhodnou větev pro zavěšení saku s kapitálním úlovkem. Údaje jsou uváděny nejčastěji s přesností na gramy, jen dejte pozor na volitelnou funkci přepínání mezi metrickým systémem a dalšími (používanými v jiných státech), nespleťte si tedy při vážení například kilogramy a libry, jinak byste se dostali s některými úlovky do situace, kdy by uváděná hmotnost nepůsobila zrovna dvakrát důvěryhodně.

ŠETRNÉ VÁŽENÍ RYB

vylučuje zavěšení živého úlovku za tlamu nebo za skřele, tudíž asi nejšetrnějším způsobem vážení je použití vážící tašky, saku nebo podobné pomůcky. Některé se používají i ke krátkodobému přechovávání ryb či k jejich přenesení za účelem zhotovení fotografie. Na váhu rybu zavěsíte v transportní tašce snadno za uši nebo madla, po zvážení stačí odečet prázdné tašky. Pokud vám byl svatý Petr nakloněn, můžete si poznamenat další osobní rekord.

Tvar, velikost a provedení těchto pomůcek má obrovské množství variant. Těžko v jednoduchosti říci, která je ta nejlepší, jiné se hodí pro lovce velkých kaprů, jiné využijete i na další rybí druhy, stejně je to i s možností přechovávání ryb. Rozhodně by měly být z bezuzlíkové siťky, která je k povrchu rybího těla šetrná, i tak se vždy pochopitelně snažme manipulaci s rybou mimo vodu i dobu přechovávání živého úlovku zkrátit na minimum. 

PRO SNADNÉ VÁŽENÍ JSOU STOJANY, TYČE, HÁKY I MADLA

poslouží rybářům i mnohé další pomůcky, snad na první pohled pro někoho nepříliš důležité, nenechte se ale zmýlit. Proč si přece vážení ryb neusnadnit, když ta možnost je na dosah? Některé přípravky tady už byly zmíněny, on takový skládací tripod se sice na procházku kolem vody nehodí, ale pokud „táboříme“ s bivakem u vody a čekáme úlovky trofejních kaprů, jeseterů nebo i nějakého sumce, rozhodně není od věci, při vážení se opravdu moc hodí. Stejně tak využijeme vážící tyč nebo madlo.

Trojnožka je totiž velmi stabilní, v dostatečné výšce můžeme tudíž zavěsit váhu, na ni potom umístíme sak nebo tašku s rybou a všechno jde jako na drátkách. Tyto stojany jsou dostatečně robustní, aby udržely i opravdu velký úlovek, zpravidla jsou osazeny pevným centrálním kloubem. Na vážící tyč pouze našroubujete hák pro uchycení váhy a tyč následně zapřete o zem (pro jistotu ji zajistíte botou) a na pozvednuté tyči úlovek snadno zvážíte i bez cizí pomoci. Vážící hák můžete našroubovat na tyč od podběráku a jste připraveni zjišťovat hmotnost ryb nebo celkovou hmotnost úlovku. Vážící madlo je uzpůsobeno pro uchopení oběma rukama, doprostřed zavěsíte váhu libovolného typu a na displeji nebo na stupnici zjistíte hmotnost.

OŠETŘENÍ DROBNÉ RANKY

je otázkou chvilky a přitom rybě může velmi prospět. Desinfekční přípravky využijete zejména po zdolání opravdu velkých ryb, kdy souboj s rybou nějakou dobu trvá a ranka od háčku je přece jen výrazně roztažená. Ošetřit lze i další drobná poranění na rybím těle. Zabráníte tím bujení plísní, zánětům, rána se nestane vstupní branou pro bakterie. A taková ryba třeba přinese radost a nový napínavý zážitek právě vám, navíc jistě ještě povyroste!